هدیه ویژه «حاج قاسم» به «مجیدی»


هدیه ویژه «حاج قاسم» به «مجیدی»به نقل از خبرگزاری مهر:
محسن پیرهادی عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران در یادداشتی اختصاصی در رابطه با فیلم «محمد رسول الله (ص)» خاطره ای جالب از اکران ویژه فیلم مجیدی برای سردار قاسم سلیمانی و حاشیه های آن روایت می کند.

مجله مهر: اربعین سال گذشته خادمی زوار را بر عهده داشتم. هر لحظه كه بین نجف تا كربلا كار زائران اربعین حسینی را سامان می دادیم، دلهره ای داشتم كه امنیت این زائران چه می شود. اما هرگاه این نگرانی به ذهن ام خطور می كرد همان لحظه زائری را می دیدم كه عكسی از «حاج قاسم سلیمانی» بر كوله پشتی یا لباس خود الصاق كرده بود. همواره غبطه می‌خوردم و می‌خورم كه چرا این توفیق را ندارم كه در ركاب او برای عزت اسلام، مجاهدت كنم.

۱- اربعین و آذرماه گذشت. اسفند شد و فصل اكران های خصوصی فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» رسید؛ یك اكران در خاطرم جاودانه شد. «سردار قاسم سلیمانی»، خانواده عماد مغنیه از جمله فرزند كوچك ایشان، «مصطفی مغنیه» و افراد دیگری نیز از جریان مقاومت در اكران فیلم حضور داشتند. جملاتی را كه شنیده ام، «نقل به مضمون» می كنم كه آن سردار بزرگ پس از اکران فیلم در سالن وزارت ارشاد از جای برخاست و در كمال تواضع گفته بود: «سال ها فكر می كردم كاری كه دوستانم در حوزه جبهه نبرد انجام می دهند، جهاداكبر است اما بعد از دیدن «محمد رسول‌الله»(ص) آقای مجیدی، دریافتم كه «جهاداكبر» را ایشان در حوزه فرهنگ و هنر انجام می دهند.»

و جملات دیگر در وصف این كارگردان بزرگ ایرانی و فیلم ارزشمند «محمد رسول‌الله»(ص) بیان كردند و در پایان این اکران خاطره انگیز سردار به نشانه سپاس از مجیدی انگشتر خود را به مجیدی هدیه دادند. وصف و بازگویی نحوه مواجهه تاریخی خانواده شهید مغنیه با این فیلم و اصرار دخترشان كه در آن جلسه حضور نداشت برای مشاهده این فیلم كه منجر به سفر چندی پیش آنها به تهران شد؛ زوایای دیگری از جلسه و ماجراست كه به وقتش عوامل فیلم آن را بازگو خواهند كرد.


غرض از بیان آن اكران خاطره انگیز این بود كه سردار سلیمانی در كمال خضوع جهاداكبر را در فیلم مجیدی دیده بود اما كیست كه نداند مجاهدتهای سردار موجب این آرامش و امنیت شده است و بستری را فراهم كرده كه بزرگانی چون مجیدی بتوانند به خوبی و با چیره دستی فیلمی بسازند كه مجاهدتی بزرگ و عامل عزت امت اسلامی شود.

باید بر دستان «سلیمانی» و «مجیدی» بوسه زد كه ایثارگرانه در این فضای پر از هیاهو مجاهدت كردند و اكنون انگشتر قاسم سلیمانی در دستان «مجیدی» است. این انگشتر در دستان مجاهدان عرصه اقتصاد، سیاست و فرهنگ می تواند باشد تا امت اسلامی جهشی بزرگ را تجربه نماید.

٢- تاكنون در دنیای اسلام دو فیلم برای وجود پربركت حضرت پیامبر(ص) ساخته شده است. یكی پیامبرِ«مصطفی عقاد»(۱۹۷۶) و این بار «محمد رسول‌الله(ص)» مجیدمجیدی(۲۰۱۵). كار ماندگار و به یادماندنی «عقاد» برش هایی زیبا از دوران زندگی پیامبر بود و داستانی یكدست نبود اما روایت مجیدی هر چند در مورد دوران كودكی حضرت ختمی مرتبت(ص) است اما روایتی یك دست و فیلم دارای داستان و سناریویی كامل است.

۳- فیلم با استحكام و قوت این باور اصیل را بیان می دارد كه محمد(ص) پیامبر خاتم است و سایر ادیان پیش از او منسوخ و آنچه خدا از اكنون از بندگان می خواهد، ایمان به «اسلام» است. در طول فیلم یك یهودی كه شباهت های بسیاری با صهیونیست های امروزی دارد؛ تمام تلاشش را در محو محمد(ص) انجام می دهد. با این همه برخلاف همه فیلم های هالیوود، هیچ جسارت و توهینی به ادیان و بزرگان آنها نمی شود و تعامل زیبای اسلام با مسیحیت و حتی یهودیت را می بینید. به نظرم حتی اگر یك مسیحی نیز فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» را ببیند حس خصومت و دشمنی را نخواهد داشت. در میان یهودیت هم لایه های افراطی و خشن آن(به قرائت من صهیوینست ها) نیز به روشنی از سایر یهودیان جدا شده است.

۴- زنده به گور كردن دختران، یكی از دردناكترین روایت های تاریخ بشری است. مجیدی این ماجرای سیاه را به گونه ای روایت می كند كه بیننده در کلام محمد(ص) «امید» را یافته و در نهاد وجودی مخاطب جوانه می زند. چیزی كه متاسفانه بسیاری از فیلم سازان ایرانی از آن بی بهره بوده و گویی امید تنها پارامتری است كه به آن نمی اندیشند.

روایت بی همتای مجید مجیدی از اتفاق بزرگ عام‌الفیل، حمله سپاه ابرهه به کعبه و صحنه جذاب فیلم از دفاع ابابیل و همچنین سکانس‌ها و دیالوگ های مربوط به تولد حضرت محمد(ص)، جوشیدن آب زمزم، شکستن زنجیره ‌بت‌های داخل کعبه و درخشش آسمان پرستاره همراه با موسیقی متن بیننده را مات و مبهوت خود می نماید و حتی صحنه‌ دویدن شتر به سمت منزل عبدالمطلب و نشستن در حیاط منزل و چگونگی روایت وصال حلیمه، دایه پیامبر به ایشان یا قسمتهایی از فیلم كه مربوط به زنده به گور كردن دختران است و نحوه برخورد مهربانانه رئوفانه و رحیمانه پیامبر، همه و همه چیره دستی مجیدی را نشان می دهد كه توانسته قطره كوچكی از مهربانی های محمد(ص) به روی پرده سینما بیاورد.

۵- شاید برخی دغدغه مندان نگران این باشند كه با جوسازی های جریان وهابیت در كشورهای اسلامی مانع از اكران این فیلم شوند اما تجربه نشان داده همه این جوسازی ها موجب خواهد شد فیلم در قالب های غیررسمی و در فضای وب با اقبال جهان اسلام دیده شود.

اما چه شگفت انگیز و معجزه آسا كه وقتی همه دنیا از هالیوود تا داعش دست به دست هم داده تا چهره خشن از اسلام و پیامبر مهربانی ها را به تصویر بکشند؛ فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» این فضا را شکسته و كار مخلصانه اینگونه است به موقع می آید و به موقع دل ها را از زنگار و غبار روزگاران می زداید.

موضوع: نقد فیلم ها، تلویزیون و سینما، جنگ نرم، معصومین، مذهبی، سیاسی،
برچسب ها: مجید مجیدی، انگشتر قاسم سلیمانی، muhammad، mohammad، shia، کاریکاتور پیامبر، فیلم محمد رسول الله (ص)،
[ سه شنبه 17 شهریور 1394 ] [ 04:45 بعد از ظهر ] [ محمد ]